• Podsumowanie ankiety

•      Drodzy Rodzice/ Uczniowie  dziękujemy  za  udział w  ankiecie: „W  poszukiwaniu  autorytetu – kto  może być  patronem  naszej  szkoły”.

W  wyborze  imienia  naszej  szkoły  uczestniczyła  czynnie  większość  zainteresowanych: uczniowie, rodzice, nauczyciele  oraz  pracownicy  obsługi.

Oto  oficjalne  wyniki  głosowania:

Jan  Twardowski - 122

Maria  Konopnicka - 40

Jan  Brzechwa - 26

Jan   Paweł  II - 6

Ignacy  Paderewski - 4

Julian  Tuwim - 2

Wielka  Orkiestra  Świątecznej  Pomocy – 2

Maria Skłodowska – Curie - 2

Z  powyższych  danych   bez  wątpliwości  wynika, że  znaczną  przewagą  głosów  wspólnie  zadecydowaliśmy, iż  patronem  Szkoły  Podstawowej  w  Powidzku  wybrany  został JAN  TWARDOWSKI – poeta  humoru  i  nadziei.

Jan  Twardowski  urodził  się  1  czerwca  1915  roku  w  Warszawie, zmarł  18  stycznia  2006 roku  również  w  stolicy. Był  księdzem  katolickim  i  poetą. Zadebiutował  w  1937  roku  zbiorem  wierszy „ Powrót  Andersena”. Przed  wybuchem  II  wojny  światowej  zaczął  studiować  filologię  polską  na  Uniwersytecie  Warszawskim. W  czasie  wojny  wstąpił  do  seminarium  duchownego, a  święcenia  kapłańskie  przyjął  w  1948  roku.  Ksiądz  Jan  Twardowski  głosił  kazania  skierowane  między  innymi  do  dzieci. To  właśnie  najmłodszym  zadedykował  później  zbiory „ Zeszyt  w  kratkę”  oraz  „ Patyki  i  patyczki”.  Już  od  1945  roku  publikował  wiersze  na  łamach  „ Tygodnika  Powszechnego”. Wielka  popularność  przyniósł  mu  wydany  w  1970  roku  tom  „ Znaki  ufności”.  W  swoich  utworach  Jan  Twardowski  mówi  zarówno  o  Bogu, jak  i  o  ludziach. Ukazuje  osobiste  spojrzenie  n  zagadnienie  wiary, na  świat  przyrody, który  jest – jak  twierdził –„ zbiorem  rzeczy  egzystujących. I  dlatego  lubię  nazywać  po  imieniu  drzewa, kwiaty, kamienie. Widzę  bowiem  dzięcioła, kosa, bociana, słonia, pstrąga, ślaz, borsuka, wrotycz,  makolągwę – konkretny, nie anonimowy  świat”.  Znane  tomiki  jego  wierszy  to:  „ W  kolejce  do  nieba”, „ Niebieskie  okulary”, „ Rachunek  dla  dorosłego”, „ Na  osiołku”. Tworzył  również  zbiory  anegdot, przypowieści  i  rozmyślań, np.  „Zeszyt  w  kratkę”, „ Zapisane  w  brulionie”, „Wszędzie  pełno  ciebie”,  „Trochę  plotek  o  świętych” .