• Nakarmić mózg

        • Szanowni Rodzice!

           

                      Wychowując dzieci staramy się zapewnić im jak najlepsze warunki rozwoju, zarówno fizyczne jak i psychiczne.  Wszyscy chcemy, aby były zdrowe, mądre, piękne i szczęśliwe.

           

          Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że prawidłowe, mądre żywienie wpływa na zdrowie, dobre samopoczucie, urodę, a nawet pozwala osiągać lepsze wyniki w nauce!

          Mózg to nasze „centrum dowodzenia”. Dzięki niemu widzimy, mówimy, uczymy się. Aby wszystkie te procesy przebiegały bez zakłóceń, musimy odpowiednio „karmić” swój mózg.

                      Mózg potrzebuje dużo energii, którą czerpie przede wszystkim z glukozy. Jej „dostawy” musza odbywać się stale, gdyż każda przerwa w dostawie powoduje zakłócenia w funkcjonowaniu mózgu.

                      Bardzo ważne jest zjedzenie przez dziecko pierwszego śniadania w domu, przed wyjściem do szkoły.  Jest to pierwsze pożywienie po najdłuższym w ciągu doby odpoczynku i musi dostarczyć organizmowi niezbędnego na początek dnia paliwa. Dzieci w wieku szkolnym są w okresie szybkiego wzrostu fizycznego i rozwoju umysłowego. Potrzebują dodatkowej porcji energii, większych ilości składników mineralnych (magnezu, wapnia, cynku) oraz witamin, głównie z grupy B.

           

          Jak skomponować śniadania dzieci?

          Poranny posiłek - pierwsze i drugie śniadanie powinno zawierać:

          1)      porcję cukrów prostych, które najszybciej dostarczają glukozę do mózgu (miód, dżem);

          2)     porcję węglowodanów złożonych, które organizm przetworzy na cukier prosty w późniejszym czasie (pieczywo, płatki śniadaniowe, kasze);

          3)     porcję lekkostrawnych białek (mleko, jogurt, sery  lub wędliny).


                                                        
          Drugie śniadanie, które dziecko zjada w szkole, dobrze jest wzbogacić o warzywa i owoce, które są źródłem witamin i składników mineralnych.

           

          Jakie inne składniki diety wspomagają mózg?
           

          Problemy z koncentracją, zapamiętywaniem i kojarzeniem, mogą brać się z niedotlenienia mózgu, co może być spowodowane brakiem ruchu. Częściej jednak za niedotlenienie odpowiada niedobór żelaza w diecie. Najlepszym źródłem żelaza jest wątróbka i chude czerwone mięso. Przyswajanie żelaza ułatwia witamina C (porcja surówki, sok).

           

           

          Czy dieta wpływa na sprawność mózgu?

           

           

          Mózg zbudowany jest z komórek nerwowych czyli neuronów. Poszczególne neurony łączą się ze sobą tworząc sieć przenoszącą informacje. Jest to możliwe dzięki specjalnym związkom- neuroprzekaźnikom. Do produkcji neuroprzekaźników organizm potrzebuje aminokwasów, które dostarczamy jedząc produkty bogate w białka zwierzęce - mięso oraz roślinne- fasola, ziemniaki.

           

           

          Czy tłuszcze mają znaczenie dla mózgu?    

           

           

          Z tłuszczów zbudowane są osłonki neuronów, które decydują o szybkości przepływu informacji przez włókna nerwowe. Organizm nie potrafi ich sam wytworzyć, wiec czerpie je z pożywienia. Bogate ich źródło to ryby morskie: makrela, sardela, tuńczyk oraz oleje: sojowy i słonecznikowy, gdyż zawierają tzw. NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe).

           

           

          Jakie najważniejsze mikroelementy powinny znaleźć się w diecie?

           

           

          W odbieraniu bodźców zmysłowych najważniejszy jest cynk, magnez i selen. Ich brak wywołuje również problemy z koncentracją, kojarzeniem, pogorszeniem nastroju. Najwięcej mają ich mięso, wątroba, jaja, ryby, orzechy, pestki, czekolada.

           

          Jakie witaminy są najważniejsze dla mózgu?

           

           

          Witamina C dotlenia mozg, ale równie ważne są witaminy z grupy B. Ich brak prowadzi do zmian w osłonkach nerwów, zaburzeń produkcji neuroprzekaźników, depresji. Znajdują się one w mięsie i jajach, wątróbce, bananach, w zielonych częściach roślin, szparagach, bobie, owocach cytrusowych.

           

           

          PAMIĘTAJ:

           

           

          Dostarczaj paliwo wraz z dietą!

           

           

          -       Mózg potrzebuje dużo energii - czerpie ją przede wszystkim z glukozy. Ta  glukoza to nie tylko zjadane przez nas słodkie kryształki z cukiernicy, ale tez węglowodany, które organizm przetwarza  na cukier. W diecie korzystnej dla pracy mózgu nie może wiec zabraknąć pieczywa czy makaronów.

           

          Równie istotne są też niektóre witaminy A, C, E (znajdziesz je przede wszystkim w owocach i warzywach) oraz mikroelementy: magnez i cynk. Te pierwiastki są m.in. w fasoli, pestkach dyni, jabłkach, gruszkach, brzoskwiniach, orzechach, brokułach, ziemniakach, owocach morza.        -

          Niezbędne dla mózgu kwasy tłuszczowe omega - 3 dostarczysz mu, jadając m.in. ryby morskie, siemię lniane, orzechy.        -

          Pamięć poprawiają produkty zawierające lecytynę- te substancje znajdziesz np. w soi, kukurydzy, kiełkach pszenicy, orzeszkach ziemnych.      -

           

           

           

          UWAŻAJ:

           

           

          Dwie szklanki słodzonego napoju gazowanego, które wypija Twoje dziecko w ciągu dnia – to ok. cukru spożytego przez nie w ciągu roku!25 kg 

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

            Opracowała

           

          mgr Bogumiła Mielnik - Maciejak