Z życia szkoły

 Aleksander Fredro – symbol polskiego komediopisarstwa

  "W ramach żmigrodzkich obchodów 100. Rocznicy Odzyskania  Niepodległości przez Polskę..."

 

           Aleksander Fredro – symbol polskiego komediopisarstwa

   W b.r. mija 225 rocznica urodzin największego polskiego dramaturga, hr Aleksandra Fredry. Uczniowie klasy siódmej z wychowawcą oraz z zaproszonymi przez siebie osobami towarzyszącymi 19 marca 2018 r. obejrzeli spektakl pt. "Zemsta" w Teatrze Komedia we Wrocławiu. Zanim zagrzmiał ostateczny gong teatralny, mogliśmy wysłuchać niezwykle interesującego wykładu( Towarzystwo Przyjaciół Ossolineum) o życiu i twórczości Aleksandra Fredry. Widzowie -oprócz informacji biograficznych i  związanych z  genezą komedii "Zemsta" - usłyszeli wiele ciekawostek dotyczących osoby dramatopisarza oraz okresu, w jakim żył i tworzył. Fredro był postacią niezwykle barwną, z czego chyba również zdawał sobie sprawę, pisząc pamiętnik " Trzy po trzy", w którym przytoczył wiele anegdot i faktów ze  swojego życiorysu.                                                                                       

   Na Wrocławskim Rynku znajduje się pomnik Aleksandra Fredry ( sprowadzone ze Lwowa): zamyślony pisarz dumnie trzyma w dłoni pióro - o ile... nie zostało mu skradzione. Niestety w dniu, w którym gościliśmy na spektaklu, pióra już nie było!

   Natomiast przedstawienie podobało sie wszystkim. Najbardziej urzekł nas aktor, wcielający się w rolę Dyndalskiego, p. Bolesław Danielewski. Co ciekawe, ten znakomity aktor w kwietniu kończy 90 lat - 16 kwietnia we Wrocławskim Teatrze Komedia odbędzie się uroczysty jubileusz artysty, a energii może pozazdrościć mu niejeden nastolatek!

   Warto poznawać sylwetki i twórczość znanych Polaków! Zachęcamy!

                                                                                                                                                                               Violetta Niemiec- Karlik