• Konspekt lekcji "Krajobraz afrykańskiej sawanny"

        •  

          KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE VI

           

          Temat:  Krajobraz afrykańskiej sawanny

           

           

          Cele lekcji:

          Wiadomości - uczeń:

          ·         wyjaśnia pojęcie: sawanna,

          ·         wymienia miejsca występowania sawanny na świecie,

          ·         określa położenie sawanny afrykańskiej względem innych kontynentów,

          ·         określa warunki klimatyczne panujące w strefie sawanny,

          ·         porównuje temperatury i opady sawanny z lasem równikowym,

          ·         wymienia rośliny i zwierzęta występujące na sawannie,

          ·         potrafi zaleźć właściwe informacje w książkach przyrodniczych oraz encyklopediach,

          ·         wyjaśnia, jak zmienia się wygląd krajobrazu sawanny w ciągu roku,


          Umiejętności – uczeń:

          • określa położenie geograficzne sawanny afrykańskiej,
          • czyta i analizuje wykres danych klimatycznych ze średnimi temperaturami i opadami,
          • oblicza roczną amplitudę temperatury powietrza,
          • porównuje wygląd sawanny w porze deszczowej i suchej,
          • charakteryzuje florę sawanny,
          • charakteryzuje faunę sawanny.

           

          Postawy – uczeń:

          • pracuje z zaangażowaniem na lekcji,
          • czuje się odpowiedzialny za efekty pracy zespołowej,
          • doskonali umiejętność pracy w grupie.

           

          Metody pracy:

          • dyskusja, praca z atlasem, mapą, encyklopedią, książkami przyrodniczymi, podręcznikiem, ćwiczeniami, wykresami danych klimatycznych.


          Formy pracy:

          • praca grupowa i indywidualna.


          Środki dydaktyczne:

          • atlasy, mapa, karty pracy, wykres danych klimatycznych ze średnimi temperaturami i opadami ze stacji Fort Lamy (ćwiczenia).

          Przebieg lekcji:

          Faza wprowadzająca

          1.    Czynności organizacyjno – porządkowe.

          2.   Nauczyciel mówi uczniom że tematem dzisiejszej lekcji będzie sawanna i zapisuje temat na tablicy.

          3.   Następnie pyta, gdzie można znaleźć informacje o sawannie, aby dowiedzieć się dokładne, co to za teren.

           

          Faza realizacyjna

          1.    Wyznaczeni uczniowie odnajdują w encyklopediach i książkach przyrodniczych wiadomości o sawannie o odczytują na głos. Nauczyciel wywiesza na tablicy informacje wydrukowane z Internetu.

          2.   Uczniowie na podstawie mapy i podręcznika określają miejsca na Ziemi, gdzie występuje krajobraz sawann.

          3.   Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki, na których są pytania związane z określeniem kierunków geograficznych. Uczniowie samodzielnie  i na ocenę je uzupełniają.

          4.   Uczniowie na podstawie wykresów w podręczniku i ćwiczeniach, przedstawiających przebieg temperatur i opadów w ciągu roku, porównują warunki klimatyczne panujące w strefie puszczy równikowej i sawanny.

          5.   Nauczyciel wywiesza na tablicy wydrukowane zdjęcia i prosi uczniów, żeby je porównali. Następnie mówi o porze deszczowej i suchej.

          6.   Uczniowie zapisują w zeszycie notatkę:

          Na sawannie występują dwie pory roku:

          ·    wilgotna (lato) – zieleń, rozwój roślinności, wysokich traw,

          ·    sucha (zima) – barwa szarożółta, usychanie traw.

          7.   Nauczyciel wywiesza na tablicy kartki z napisami „zwierzęta” i „rośliny” oraz obok zdjęcia fauny i flory. Wyznaczeni uczniowie podchodzą do tablicy i przyklejają zdjęcia z wybranymi  roślinami i zwierzętami sawanny na odpowiednich kartkach.

           

          Faza podsumowująca

          1.    Podział uczniów na 5 grup. Każda z nich 0otrzymuje karty pracy, które ma uzupełnić. Nauczyciel na końcu lekcji je zbiera i w domu ocenia.

           

          KARTA PRACY – GRUPA KARTOGRAFÓW

          ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

          Pomoce: atlas, mapa.


          I.  Położenie sawanny

          1. W których częściach Afryki leży sawanna?
          ________________________________________________________________________
          2. Określ szerokość geograficzną, w której mieści się sawanna.
          ________________________________________________________________________
          3. Z jakimi krajobrazami sąsiaduje sawanna?
          ________________________________________________________________________
          4. W jakim kierunku od afrykańskiej sawanny leży Polska?
          ________________________________________________________________________

          5.  Czym różni się krajobraz afrykańskiej sawanny od lasu równikowego Kotliny Kongo?

          ________________________________________________________________________

           

           

          KARTA PRACY – GRUPA KLIMATOLOGÓW

          ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

          Pomoce: Wykres danych klimatycznych ze średnimi temperaturami i opadami ze stacji Fort Lamy (ćwiczenia).
           

          II.  Cechy klimatu sawanny.
           

          1. Odczytaj wartość najwyższej temperatury powietrza i podaj, w jakim miesiącu ona występuje.
          ________________________________________________________________________
          2. Odczytaj wartość najniższej temperatury powietrza i podaj, w jakim miesiącu ona występuje.
          ________________________________________________________________________
          3. Oblicz roczną amplitudę temperatury powietrza (
          różnicę między średnią temperaturą powietrza atmosferycznego miesiąca najcieplejszego i najchłodniejszego w roku).
          ________________________________________________________________________
          4. Jakie klimatyczne pory roku występują na sawannie?
          ________________________________________________________________________
          5. Ile wynosi roczna suma opadów na sawannie?
          ________________________________________________________________________
          6. Jak wygląda rozkład opadów w ciągu roku?
          ________________________________________________________________________
          7. Jakie pory roku wyróżnisz, biorąc pod uwagę rozkład opadów?
          ________________________________________________________________________


           

          KARTA PRACY – GRUPA BOTANIKÓW

          ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

          Pomoce: podręcznik, ilustracje.

          III.  Roślinność sawanny
          1. Jaki typ roślinności przeważa na sawannie?
          ________________________________________________________________________
          2. Jakie gatunki drzew rosną na sawannie?
          ________________________________________________________________________
          3. Jakie jest rozmieszczenie drzew na sawannie?
          ________________________________________________________________________
          4. W jakiej porze roku jest wegetacja roślin na sawannie?
          ________________________________________________________________________
          5. W jakiej porze roku jest okres spoczynku dla roślin na sawannie?
          ________________________________________________________________________
          6. Dlaczego na sawannie jest tak mało drzew?
          ________________________________________________________________________
          7. Jak wygląda sawanna w porze deszczowej?
          ________________________________________________________________________
          8. Jak wygląda sawanna w porze suchej?
          ________________________________________________________________________


          KARTA PRACY – GRUPA ZOOLOGÓW

          ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

          Pomoce: podręcznik, ilustracje

          IV. Zwierzęta sawanny
          1. Jakie zwierzęta roślinożerne żyją na sawannie?
          ________________________________________________________________________
          2. Jakie zwierzęta mięsożerne żyją na sawannie?
          ________________________________________________________________________
          3. Jakie zwierzęta roślinożerne można spotkać na sawannie?
          ________________________________________________________________________
          4. Dlaczego zwierzęta roślinożerne sawanny bardzo dobrze biegają?
          ________________________________________________________________________
          5. Jak zwierzęta sawanny przystosowały się do zdobywania pokarmu?
          Żyrafa __________________________________________________________________
          Lew _____________________________________________________________________ Hiena ___________________________________________________________________


           

          V.  KARTA PRACY – GRUPA PRZYGOTOWUJĄCA WYPRAWĘ

          ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………


          1. Jaką odzież należy zabrać, aby w tym klimacie czuć się dobrze i aby ubranie było wygodne i praktyczne? ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
          2. Jaki sprzęt należy zabrać na taką wyprawę?
          ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
          Dobrze byłoby pamiętać o zabraniu skromnych upominków dla mieszkańców sawanny.
          ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
          3. Jakie pożywienie należy przygotować dla złapanych zwierząt na okres podróży do Polski?
          ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


           

          Agnieszka  Matunin